Przyjęło się, że śluby cywilne organizowane są z mniejszym rozmachem niż kościelne, co oznacza także, że nie ma po nich dużego wesela, a jedynie przyjęcie na mniejszą ilość osób. Nie oznacza to jednak, że nie należy się przykładać do jego organizacji! Tak samo, jak na wystawnym weselu, tak i na imprezie dla najbliższych warto zadbać o dobrą muzykę, pyszne jedzenie i po prostu miłą atmosferę. Nie powinno więc zabraknąć tortu na ślubie cywilnym, który uświetni piękne chwile i nada całemu przyjęciu wyjątkowości. A jaki najlepiej wybrać i o czym pamiętać?
Czy zamawiać tort weselny na ślub cywilny?
Zdecydowanie tak! A dlaczego? Ponieważ tort jest, można powiedzieć, jednym z najbardziej uroczystych ciast. Kojarzy się z ważnymi, a przede wszystkim miłymi i radosnymi okazjami, a przecież ślub cywilny właśnie do takich należy. Dlatego właśnie tort sprawdzi się idealnie na przyjęcie w gronie najbliższych osób. Poza tym – wspólne krojenie ciasta przez małżonków jest uroczym zwyczajem, którego nie powinni sobie odmawiać, więc wspaniały, pyszny tort na ślub cywilny jest wręcz obowiązkowy, a z pewnością bardzo mile widziany.
Co więcej – tort na ślubie cywilnym, jeśli będzie się odpowiednio prezentował, z powodzeniem zastąpi wszelkie inne smakołyki. Przyjęcia po ślubie cywilnym zazwyczaj są krótsze niż wesela, z mniejszą ilością jedzenia. Być może więc tort będzie wystarczający, zamiast kilku pater z różnymi ciastami.
Jaki tort na ślub cywilny?
To, jaki zamówić tort na ślub cywilny, zależy przede wszystkim od liczby gości. Nie musi on być tak wystawny, jak w przypadku tradycyjnego weselnego tortu, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by taki właśnie był. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej odbiór, przewiezienie oraz przechowywanie takiego tortu będzie należało wyłącznie do małżonków, co może być kłopotliwe. Dlatego warto mieć na uwadze, że im bardziej atrakcyjny tort na ślub cywilny się wybierze, tym może być większy problem z zachowaniem jego nienagannej formy. Dobrym rozwiązaniem są więc torty weselne o prostych, regularnych kształtach i – można powiedzieć – spokojnym, klasycznym zdobieniu. Słowem – takie, które zmieszczą się w zwykłej lodówce domowej lub, za pozwoleniem, restauracyjnej.
Co zamiast tortu weselnego na ślubie cywilnym?
Oczywiście, można także skusić się na inne rodzaje ciasta na ślub cywilny. Mogą to być muffinki, babeczki, małe tarty, a także desery na bazie bezy lub świeżych owoców. Możliwości jest sporo, a organizacja słodkości na ślub cywilny zależy wyłącznie od tego, w jakim miejscu odbywa się przyjęcie, na ile osób i jakie są, można powiedzieć, warunki logistyczne.
Dużo zależy także od pory roku. Jak wiadomo, zimą znacznie łatwiej o przechowywanie czy transport jedzenia, ponieważ jest zimno. Wówczas wszystkie słodkie weselne przekąski na bazie kremów mają szanse na dłuższe przetrwanie. Tort na ślub cywilny można przechować – oczywiście odpowiednio zabezpieczony – nawet na balkonie, podobnie jak wszelkie inne ciasta. Jeśli zaś chodzi o miesiące letnie i ciepłe – przed zamówieniem deserów na ślub cywilny należy dobrze rozplanować ich przechowywanie, tylko i wyłącznie w lodówkach.
Na co można pozwolić sobie w torcie na ślubie cywilnym?
…na wszystko! Jedynym ograniczeniem są wspomniane możliwości przechowywania, natomiast tak naprawdę młoda para może sobie wymyślić jakikolwiek tort! To w końcu ich ślub, ich przyjęcie weselne, ICH wspaniały, radosny czas! Może go więc uświetnić takim tortem, jaki sobie wymarzy.
Torty na ślub cywilny wcale nie muszą być skromniejsze, mniej atrakcyjne czy po prostu zwyczajne (jak widać po naszych ciachach!). Tak samo, jak na tradycyjne wesele, powinny być pyszne i czarować piękną formą. Ich wielkość nie powinna być wyznacznikiem jakości, nawet jeśli zamawia się tort na ślub cywilny dla małej liczby gości. W końcu on również pozostanie w pamięci, zostanie uwieczniony na zdjęciach, osłodzi pełen radości dzień. Niech więc to robi z klasą, w najlepszym stylu i, co najważniejsze, z wyjątkowym smakiem.