Nie ma drugiego tak ważnego ciasta na weselu jak tort weselny! Jest on symbolem słodkiego początku dla świeżo upieczonych małżonków i pierwszym posiłkiem, którym się dzielą. O czym warto pamiętać przy torcie weselnym?
Skąd wymaganie posiadania tortu na weselu?
Na weselu może zabraknąć piętnastu rodzajów mięsa, można zażyczyć sobie wino zamiast kwiatów, suknia ślubna może być nawet w innym niż białym kolorze, ale tort na weselu po prostu musi być na tej uroczystości, niezależnie od swojej formy. Jest wyczekiwany przez wszystkich gości i stanowi istotny element każdego wesela jako atrakcja, a także słodki wstęp do radosnej zabawy i dobra wróżba dla młodej pary.
Serwowanie tortu na weselach jest tradycją znaną już od starożytności – obdarowywanie panny młodej słodkimi wypiekami miało wróżyć związkowi płodność i szczęśliwe pożycie. Obecnie nie zwraca się już na uwagi na taką symbolikę, lecz trudno wyobrazić sobie wesele bez oficjalnej „tortowej” części. Dlaczego akurat tort? Taki rodzaj ciasta kojarzy się z radosnymi uroczystościami – torty są obecne na urodzinach i jubileuszach, a więc na imprezach, którym towarzyszy weselny nastrój. Artystyczne torty przypominające dzieła sztuki, idealnie sprawdzają się więc na weselach, na których jest miejsce wyłącznie na piękno, radość i pozytywne efekty specjalne. Jest to zarazem pierwszy posiłek, który wspólnie serwuje para młoda. Choć każde ciasto można ładnie podzielić, to jednak w wyciąganiu pierwszego kawałka tortu, kiedy ukazuje się jego kolorowe, smakowite, piękne wnętrze, jest coś wyjątkowego – żaden inny smakołyk nie robi takiego wrażenia.
Kiedy zamawiać tort na wesele?
Im wcześniej, tym lepiej! Wybór tortu na wesele jest nie lada wyzwaniem. Najpierw trzeba wybrać odpowiednią cukiernię, która słynie nie tylko z wyjątkowo smacznych wypieków, ale również z ich efektownej, estetycznej prezencji. Planując wesele, warto na każdą poprzedzającą je okazję (urodziny, rodzinne imprezy itp.) zamawiać torty z różnych miejsc, by wyrobić sobie opinię o różnych cukierniach. Warto też skorzystać z degustacji tortu weselnego, którą oferują niektóre cukiernie, np. nasze Atelier Słodkości. Zapraszamy na małą rozpustę, aby odnaleźć swój niepowtarzalny smak!
O ile wcześniej zamawiać tort na wesele? Jeśli jest się zdecydowanym zarówno na smak, jak i na formę tortu, nie ma na co czekać. Im wcześniej dokona się zamówienia, tym większe szanse, że nie będzie żadnych dodatkowych komplikacji; to również więcej czasu na ewentualne zmiany. Oczywiście należy też pamiętać, by dopiąć wszelkie szczegóły na krótko przed weselem, czyli podać ostateczną wielkość tortu na wesele i upewnić się, że terminowa i zgodna z oczekiwaniami realizacja zamówienia nie jest niczym zagrożona.
Kiedy jest czas na krojenie weselnego tortu w czasie wesela?
To, kiedy podać tort weselny, jest kwestią indywidualną, ale z pewnością nie powinien on stać na sali weselnej od samego początku zabawy – musi być schłodzony, co zapewni mu odpowiednią formę i pełnię smaku. Zazwyczaj również, w przeciwieństwie do innych posiłków, jego serwowanie obywa się w uroczysty i oficjalny sposób – każdy wyczekuje tego wyjątkowego ciasta i jest ciekaw jak będzie ono wyglądało, ponadto udział w jego krojeniu ma przecież para młoda. Przyjmuje się więc, że najlepiej podawać tort weselny po pierwszym głównym posiłku, czyli w porze podwieczorku – wówczas wszyscy goście są nadal obecni i w pełni sił, a przy tym jeszcze niezbyt najedzeni i gotowi uraczyć się czymś słodkim.
Kto ma pokroić tort weselny? Ona czy on?
Krojenie tortu weselnego to wyjątkowa chwila podczas uroczystości – towarzyszy jej radosne wyczekiwanie gości i atmosfera słodkiego romantyzmu. Kto kroi tort weselny? Para młoda, wspólnie, jednym nożem, rozpoczyna dzielenie ciasta, a następnie symbolicznie podają sobie go do skosztowania – żona karmi męża, a mąż żonę – krojenie tortu weselnego odbywa się zatem wspólnie. Nieraz towarzyszą temu oklaski gości czy radosne śpiewy „Sto Lat”. Dla młodej pary może być to nieco stresująca chwila – wszystkie oczy zwrócone są na nich i na to, jak kroją tort, ale nawet ewentualne drobne wpadki przyjmowane są z życzliwością i rozbawiają całe towarzystwo, łącznie ze świeżo upieczonymi małżonkami. Najważniejsze, by ta chwila była po prostu pełna radości.
Jak kroić tort, aby go nie zniszczyć?
Im bardziej wymyślny tort, tym trudniej go pokroić, dlatego dobrze, by podczas krojenia tortu weselnego, w pobliżu młodej pary znajdował się ktoś bardziej doświadczony, kto podzieli po nich ciasto tak, by jak najdłużej pozostało efektowne wizualnie. Odbierając ciasto z cukierni, warto też dopytać o odpowiednie techniki krojenia tortu weselnego i ewentualne triki, które można zastosować, by nie uszkodzić ciasta (oczywiście niezbędny jest tutaj odpowiednio ostry nóż oraz łopatka).
Kto ma otrzymać pierwsze kawałki tortu?
Po tym, jak małżonkowie obdarują się wzajemnie słodkim smakołykiem, powinni oni również pokroić kilka kawałków tortu weselnego dla gości specjalnych – seniorów, swoich rodzin, rodziców oraz świadków, co ma być wyrazem ich gościny i życzliwości, a także wskazywać na wdzięczność. Nie ma jednak obowiązku, by pokroili całe ciasto i podawali je każdemu gościowi. Ze względu na czas i ogólną atmosferę nie jest to praktykowane, choć wszystko zależy od indywidualnych ustaleń, a także liczby osób na weselu.
Warto pamiętać o tym, by do serwowania tortu weselnego na dużych przyjęciach była odpowiednia ilość osób z obsługi sali, aby w miarę możliwości wszyscy goście otrzymali go mniej więcej w tym samym czasie.
Jak zaskoczyć gości podczas krojenia tortu?
Jeśli planuje się dla gości niespodziankę podczas krojenia tortu weselnego, warto pomyśleć o różnych efektach specjalnych. Nie powinny być one jednak ściśle związane z samym ciastem, które samo w sobie powinno być ozdobą i robić wrażenie. Krojeniu może jednak towarzyszyć np. odpowiednie oświetlenie sali, muzyka, wypuszczanie baniek mydlanych czy balonów za młodą parą. Flary i sztuczne ognie wbite w tort są zdecydowanie niemodne!Moment prezentacji i krojenia tortu weselnego, choć może być nieco stresujący dla młodej pary, zazwyczaj przebiega w atmosferze radości, życzliwości i ciekawości. Nie ma znaczenia, czy pierwszy kawałek będzie równy czy nie – i tak będzie pyszny. Najważniejsze, by zamówić tort weselny w dobrym miejscu, a następnie dopilnować, by dotarł na salę i był dokładnie taki, jakiego oczekiwano (już my o to zadbamy!). Wtedy wszystko inne z pewnością potoczy się jak najlepiej.